דלג לתוכן העמוד (מקש קיצור s) דלג לתחתית הדף (מקש קיצור 2) דלג לתפריט (מקש קיצור 3) דלג לדף הבית (מקש קיצור 4)

“לנו בשופרסל חשוב להתנהל באחריות, שקיפות ואמינות” א. אברכהן מנכ”ל שופרסל

יצירת ערך לסביבה

שופרסל רואה עצמה אחראית גם לסביבה בה היא פועלת, ומודעת להשפעה שלה כרשת בעלת נוכחות משמעותית הכוללת פעילות ענפה בכל רחבי הארץ. במהלך השנים האחרונות בנתה שופרסל מערך להתייעלות בנושא הסביבתי בארבעה צירים מרכזיים:

התייעלות אנרגטית

החברה נקטה תהליך של התייעלות טכנולוגית והתנהגותית, בכל אחד ממקורות הצריכה המרכזיים, במטרה לצמצם צריכת חשמל כדי להפחית את זיהום האוויר ובזבוז האנרגיה.
התהליך החל בזיהוי ארבעת מקורות הצריכה העיקריים: מיזוג אוויר, תנורי אפייה, מקררים ומקפיאים. לאחר מכן הועסקו אנשי מקצוע שתפקידם לוודא כי מקורות צריכה עיקריים אלה עובדים ביעילות מקסימלית ובצריכת חשמל מינימלית. בנוסף מפעילי המכשירים מתודרכים כיצד להשתמש בהם בצורה הנכונה והחסכונית ביותר. כמו כן, שופרסל התייעלה רבות בצריכת החשמל של מקורות הצריכה המשניים, כגון: מכשירי תאורה, קופות ועוד.

מקור אנרגיה נוסף הוא הדלק שבו עושה הרשת שימוש לשינוע סחורה באמצעות משאיות בכל הארץ. כדי להפחית את זיהום האוויר, שופרסל דואגת לתחזק את המשאיות שלה ולבדוק באופן תדיר את רמת הזיהום שלהן.

חיסכון באנרגיה מהווה מבחינת החברה אמצעי לחיסכון משמעותי בעלויות וכן להפחתת השפעה סביבתית שלילית. בכך, למעשה, נוצר ערך משותף, הן עסקי והן חברתי, ועל כן החברה פועלת לקידום מיזמים להתייעלות אנרגטית. 

צמצום השימוש באריזות

שופרסל הצטרפה בשנת 2011 להקמת תאגיד תמי"ר, הפועל מתוקף "חוק האריזות" למחזור מקסימלי וצמצום הפסולת הנובעת מאריזות. זהו ארגון ללא מטרת רווח, שהוכר בשנת 2011 באופן רשמי על ידי המשרד להגנת הסביבה והוכר בשנית על ידי המשרד בסוף שנת 2016 לשם יישום מטרות חוק האריזות. שופרסל הינה אחת מבעלי המניות בתמי"ר, ולחברה נציג בדירקטוריון התאגיד.

שופרסל פועלת ומחויבת לצמצום האריזות הן במותג הפרטי והן במשלוחים, לרבות שימוש בעטיפות קרטון ואריזות ניילון. החברה מקפידה להתעדכן בשיפורים טכנולוגיים בנושא חומרים ידידותיים לסביבה. בסניפים עצמם שופרסל מתמרצת את לקוחותיה לרכוש מוצרים בחבילות גדולות, דבר המצמצם את כמות האריזות הנצרכות על ידי הלקוח. 

טיפול אחראי בפסולת

שופרסל מקפידה על סילוק הפסולת הנוצרת מפעילות הרשת למכלי הפסולת המיועדים לכך, המפונים על ידי הרשויות המקומיות לאתרי הטמנה מורשים. עיקרי הפסולת הנוצרת בשופרסל הם: קרטון, נייר, משטחי עץ, ניילון ופסולת אורגנית של מוצרי מזון מהחי והצומח. שופרסל עושה כל שביכולתה לעקוב אחר כמויות הפסולת המושלכת מידי יום ולצמצם כמויות, בעיקר של מוצרים שאינם מתכלים.

קידום בנייה ירוקה

שופרסל שואפת לאמץ את עקרונות הבנייה הירוקה בתכנון המבנים החדשים שלה. החברה מעודדת שימוש בחומרי בנייה ידידותיים לסביבה, בידוד תרמי יעיל וניצול אור טבעי, צמצום הפסולת הנוצרת בתהליך הבנייה וסילוקה לאתרים מורשים, ועוד.  

בנוסף פועלת שופרסל לשילוב עקרונות הבנייה הירוקה גם במבנים הקיימים על ידי שיפור התפקוד והיעילות שלהם, התאמה מרבית לצרכים העכשוויים וניצול מקסימלי של האנרגיה הטבעית. במרכז הלוגיסטי הראשי של החברה, בשוהם, הוטמעו נורמות ואמצעים המקדמים חסכון וייעול אנרגטיים.

מפחיתים את השימוש בשקיות הניילון

שקיות הניילון מזיקות לסביבה בשלוש דרכים עיקריות:

  • הן עשויות מנפט - חומר שאינו מתחדש.
  • הן מתכלות רק לאחר מאות ואלפי שנים.
  • בתהליך הייצור שלהן נפלטים גזי חממה מזיקים.

כדי להפחית את היקפי השימוש בשקיות הניילון, החברה משווקת במחירים מסובסדים ובמבצעים שקיות רב פעמיות.  בנוסף, החל מתאריך 1.1.2017, כל שקית ניילון מחויבת ב-10 אגורות בהתאם לחוק שהתקבל בעניין, ועל כן החברה הפסיקה החל מיום זה את החלוקה החופשית של שקיות נשיאה העשויות מניילון. כתחליף לשקיות הנשיאה, מציעה החברה ללקוחותיה שקיות רב פעמיות איכותיות, אשר מאפשרות ללקוח לסחוב את המוצרים ללא צורך בשימוש בשקיות ניילון, ובכך לתרום לצמצום ההשפעה הסביבתית השלילית.


ריכוז נתוני איכות סביבה